next up previous
Következő: apt Fel: debian Előző: Debian verziók

Alfejezetek

dpkg

A csomagkezelés alapjai

Debian rendszerekhez a programok debian csomag formájában érhetőek el. Az ilyen csomagok kezelése nagyon egyszerű, sokkal könnyebb mintha .tar.gz vagy hasonló forrásból próbálnánk telepíteni. Nem kell foglalkoznunk vele, hogy milyen file-t hova telepítsünk, ezt a csomagkezelő elvégzi helyettünk. Használjuk erre a dpkg-t:

dpkg -i valami.deb

Ezzel a paranccsal tudjuk telepíteni rendszerünkre a "valami.deb" programcsomagot. A dpkg a telepítéskor eltárolja, hogy milyen file-okat hová másolt, így azt később el is tudja távolítani:

dpkg -r valami

Fontos, hogy még installáláskor paraméterként a file nevét kell megadnunk, eltávolításkor (és a későbbiekben mindig) a csomag nevét kell használnunk. Ez általában a file nevéből kitalálható, de lehet attól nagyon különböző is.
Ha meg akarjuk tudni, hogy milyen csomagok vannak már feltelepítve használjuk a dpkg -l parancsot. Az eredménye valószínűleg egy több száz soros kimenet lesz. Hogy megértsük mit is jelentenek az egyes oszlopok nézzük meg ennek a fejlécét (vagyis az első pár sort):

ROOT# dpkg -l | head
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Installed/Config-files/Unpacked/Failed-config/Half-installed
|/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err:uppercase=bad)
||/ Name           Version        Description
+++-==============-==============-============================================
ii  a2ps           4.13b-16       GNU a2ps 'Anything to PostScript' converter 
ii  aalib1         1.4p5-13       ascii art library
ii  adduser        3.47           Add and remove users and groups
ii  ae             962-26         Anthony's Editor -- a tiny full-screen edito
ii  apache         1.3.26-0woody1 Versatile, high-performance HTTP server

Az első oszlop három karakterből áll, melyek sorban: a csomag megkívánt (Desired), aktuális (Status) állapota, illetve hibajelzés (Err). Utóbbi legtöbbször hiányzik.
A második oszlopban a csomag neve szerepel (ezzel kell rá hivatkoznunk például törléskor), a harmadikban a verziószám az utolsóban pedig egy rövid leírás.
Az összes közül talán csak az első oszlop szorul némi magyarázatra. A csomag megkívánt állapota (Desired) az melyet a felhasználó szeretne. Ez bizonyos esetekben nem egyezik az aktuális állapottal. A betűk jelentése:
u (Unknown) ismeretlen
i (Install) feltelepítésre kijelölve
r (Remove) eltávolítandó (konfigurációs file-ok megmaradnak)
p (Purge) eltávolítandó (teljesen)
h (Hold) ,,megtartandó''

A második betű a jelenlegi állapot. Megmondja, hogy milyen módon van feltelepítve egy csomag:
n (Not) nincs feltelepítve
i (Installed) jól feltelepített
c (Config-files) csak a konfigurációs file-ok vannak fenn
u (Unpacked) feltelepített de nem konfigurált
f (Failed-config) rosszul konfigurált
h (Half-installed) a programtelepítés elindult, de valamiért nem fejeződött be

Sajnos gyakran előfordul, hogy a csomagok neve nem fér el a második oszlopban, így a dpkg túllógó részt lehagyja. Ez kellemetlen lehet mert nem tudunk hivatkozni a csomagra, így pedig nem tudunk műveleteket végezni rajta. Ilyenkor mondjuk azt a dpkg-nek, hogy szélesebb kimenetet adjon:

export COLUMNS=120

Ha megpróbálunk eltávolítani egy csomagot (dpkg -r), akkor általában annak státusza ,,ii''-ről ,,rc''-re változik. Az előzőek alapján ez azt jelenti, hogy a konfigurációs file-ok nem törlődtek. Ez jó lehet akkor ha a konfigurációs file-okon változtattunk és lehet, hogy egyszer még újra használni szeretnénk ezt a programot. A program jelenlegi (rc) állapotában nem működik, viszont ha újra feltelepítjük akkor nem kell bajlódnunk újbóli beállításával.
Az esetek többségében azonban ha egy csomag eltávolítására készülünk, azt komolyan is gondoljuk és nem szeretnénk a konfig file-okat sem meghagyni. Ebben az esetben használjuk a -P kapcsolót:

dpkg -P valami
Ezt használhatjuk feltelepített (ii) vagy már eltávolított (rc) csomagok esetén is. normális esetben a csomag státusza ilyenkor pn-re változik. Az ilyen csomagokat a dpkg -l paraméterek nélkül nem jeleníti meg, csak azokat amelyeknek valamilyen file-ai a rendszerünkön vannak. Paraméterként átadhatjuk a dpkg-nek, hogy mely csomagokat listázza ki. Ebben az esetben minden csomag megjelenik ami a feltételnek megfelel, függetlenül a csomag állapotától.
dpkg -l "valami*"
Kiírja az összes valami-vel kezdődő csomagot. Használhatjuk a shellben megszokott helyettesítő karaktereket.

A telepítéshez és eltávolításhoz nincs szükség rá, olykor mégis hasznos lehet ha tudjuk, hogy egy csomaghoz milyen file-ok tartoznak:

dpkg -L valami
Ez a parancs kilistázza a valami csomaghoz tartozó file-okat. Máskor ennek az ellenkezőjére van szükségünk. Van egy file a rendszerünkön és szeretnénk tudni, hogy melyik csomaggal került az fel.
dpkg -S /egy/file/valahol

Debian csomagok beszerzése

Debian csomagokat találunk a Debian telepít CD-in, illetve az interneten számtalan helyen. A hivatalos Debian csomagok, melyeket a Debian fejlesztőközösség ad ki elérhetek az alábbi címen:
http://www.debian.org/distrib/packages
Itt megtalálod valamennyi Debian verzió deb csomagjait, témák szerint csoportosítva, illetve kereshetsz is a csomagok között a nevük vagy leírásuk alapján.
A hálózaton ezen kívül találhatsz még rengeteg nem hivatalos Debian csomagot. Ezek olyan fejlesztések eredményei amelyek valamiért nem kerültek be a hivatalos kiadásba. Elvileg bármelyik fejlesztő csinálhat ilyet (egy debian csomag készítése nem nagyon bonyolult dolog), a te dolgod, hogy megbízol-e benne.

Csomagok konfigurálása

Némely csomagnak szüksége van rá a telepítés során, hogy konfiguráljuk is. Nagyon sok csomag automatikusan átmegy ezen, de vannak olyanok amelyek a felhasználói beavatkozás nélkül nem tudnak túllépni ezen.
Ezeket a beállításokat a debconf segítségével végezhetjük el, amelyet a dpkg automatikusan elindít a csomagok telepítése során (ha szükséges). Ilyenkor néhány kérdést tesz fel nekünk, melyeket lépésről lépésre válaszolhatunk meg. Ha a csomag feltelepítése után újra szeretnénk konfigurálni egy csomagot gépeljük be:
dpkg-reconfigure csomagnév
Ezzel újra elindíthatjuk a debconf-ot és elvégezhetjük a csomaghoz tartozó beállításokat.


next up previous
Következő: apt Fel: debian Előző: Debian verziók
Kulyassa Róbert 2003-05-20